Za stážou do Zlatých Hôr

Čtvrtek 2. leden 2020, 11:01 – Text: Veronika Ďurfinová

Zaujíma ťa pediatria, ORL, pneumológia alebo rehabilitácia? Poď na stáž do Sanatória Edel v Zlatých Horách a vyskúšaj si, aké je to byť doktorom v príjemnom prostredí. Moji ďalší traja kolegovia a ja sme túto možnosť využili a môžem potvrdiť, že sme to neoľutovali.

Ide o jedinečný projekt, v ktorom naša LF UP spolupracuje so sanatóriom Edel, a tým umožňuje študentom nadobúdať nové skúsenosti, či už v samotnej liečbe alebo aj v komunikácii s detským pacientom a jeho rodičom.

Sanatórium Edel v Zlatých Horách je detskou liečebňou respiračných ochorení so speleoterapiou. Špecializuje sa na liečbu opakovaných a chronických ochorení dýchacieho ústrojenstva u detí vo veku od 2 do 18 rokov.  V terapii s úspechom využíva hlavne svoju polohu v priemyselne nedotknutých oblastiach Jeseníkov a mikroklímu podzemných jaskynných priestorov so stálou celoročnou teplotou cca 7 °C a s vysokou vlhkosťou vzduchu bez prítomnosti patogénov.

Moja prvá skúsenosť s Edelom začala poslaním prihlášky, životopisu a motivačného listu. Už v tomto začiatočnom bode si môžeš vyskúšať, aké to bude po skončení školy, keď si budeš chcieť hľadať prácu a budeš zasielať žiadosti.

Keď úspešne prejdeš výberovým konaním, môžeš sa tešiť na team-building, pre ktorý by si si mal vo svojom diári vyhradiť jeden víkend. Toto stretnutie je vedené v príjemnom a priateľskom duchu, spoznáš hlavné tváre projektu aj svojich spolustážistov, bude ti predstavené sanatórium, ale aj to čo sa bude od teba očakávať.

Po nastúpení na stáž sa postupne budeš zaúčať v prijímaní a prepúšťaní pacientov, budeš môcť robiť  vizity, ordinovať liečbu a dokonca budeš môcť zapisovať do dekurzu a to všetko po konzultácii a pod dohľadom staršieho lekára. Taktiež sa môžeš zúčastniť samotného rehabilitačného procesu a zacvičiť si spolu s deťmi, ktoré budú z tvojej spoločnosti potešené.  Môžem ťa ubezpečiť, že celý personál je veľmi priateľský, láskavý a ochotný všetko vysvetliť a pomôcť ti.

Zlaté Hory ti ponúkajú pekné prechádzky, nenáročnú turistiku, cyklistiku, beh, kultúru, gastronómiu, ale i cezhraničné výlety do Poľska. Svoj voľný čas tak môžeš využiť na bližšie spoznanie banského mestečka a jeho okolia.

Ešte som nezmienila jednu dôležitú informáciu a to, že za tvoju prácu ťa Sanatórium Edel odmení. Zabezpečí ti ubytovanie, stravu a za každý mesiac dostaneš finančný bonus 10 000 Kč. Taktiež sa o teba veľmi dobre postará počas prípravného víkendu.

Čo nám dala stáž v sanatóriu? Väčšiu istotu v odbere anamnézy a vo fyzikálnom vyšetrovaní. Spoznali sme rôzne rehabilitačné aj liečebné metódy. Nadviazali sme nové kontakty a spoznali sme Zlaté Hory. No možno takou najväčšou výzvou, ktorú nám Edel ponúklo, bola možnosť spracovania kazuistiky a jej následná prezentácia na kongrese Zlatohorský podzim pediatrů.

Spoj príjemné s užitočným, príď a zaži nezabudnuteľné leto v Zlatých Horách. Bližšie informácie o stáži nájdeš na https://www.speleoterapie.cz/klinicka-staz/.