Noc vědců na lékařské fakultě

Foto: UP
Úterý 24. září 2024, 13:48 – Text: Kateřina Čapková

Bohatý program, který umožní nahlédnout do mnoha oblastí medicíny, připravila Lékařská fakulta UP společně s řadou pracovišť Fakultní nemocnice Olomouc pro letošní Noc vědců, jejímž hlavním tématem je PROMĚNA. Oblíbená popularizační akce se koná již tento pátek 27. září, přičemž Teoretické ústavy LF UP budou otevřeny pro všechny malé i velké návštěvníky od 18 do 22 hodin (pozor, vstup pouze z ulice Hněvotínská).

Na otázku, jaká nastane proměna, když si budete mýt ruce mýdlem a když je hygienicky dezinfikujete, odpoví speciální přístroj Derma LiteCheck box na Ústavu veřejného zdravotnictví. Přijďte se dozvědět více o tom, jak malé změny v hygienických návycích mohou mít velký dopad na naše zdraví.

Proměna mikroorganismů z pomocníků na zabijáky – tak zní název celovečerního programu na Ústavu mikrobiologie, kde se dozvíte, že svět mikroorganismů je fascinující a o proměny v něm není nouze. Uvidíte také, jaké postupy, metody a techniky se používají na odhalení patogenů a nastavení účinné léčby, a zjistíte, jak bakterie mění vzhled v závislosti na kultivačních médiích, jak vypadají pod mikroskopem nebo jak je můžeme identifikovat.

I. chirurgická klinika přiblíží chirurgické šití, když se návštěvníci seznámí se základními chirurgickými technikami. Také si vyzkoušejí si základní chirurgické nástroje a mohou si vyzkoušet simulátory laparoskopické operace.

Klinika zubního lékařství a její Zubní víla si připravily zajímavý program z prostředí zubní ordinace, kde se mimo jiné dozvíte, co s vyraženým zubem, nebo odhalíte tajemství, kolik kostek cukru najdete ve svých oblíbených sladkých nápojích.

Že základní hybnou silou světa, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu, je právě proměna, vám přiblíží simulační centrum CENTESIMO. Na medicínském simulačním centru budete mít možnost sledovat na vysoce sofistikovaném pacientském simulátoru, jak se díky léčebným intervencím proměňuje stav pacienta od vážné diagnózy až k uzdravení. Dále se dozvíte, jak se proměňují ultrazvukové vlny na obraz při ultrazvukovém vyšetření. V neposlední řadě si budete moci vyzkoušet, jak proměnit zkolabovaného pacienta se srdeční zástavou na člověka s bijícím srdcem prostřednictvím neodkladné resuscitace. Prohlídky se konají vždy v celou hodinu (18 h, 19 h, 20 h a 21 h) je třeba se na ně předem přihlásit. Kapacita je 35 osob na jeden vstup. Přihlásit se můžete zde.

Implantáty v úrazové chirurgii a jejich PROMĚNA během 50 let, takto pojmenovala svůj program Traumatologická klinika, která během večera seznámí návštěvníky se současnými i historickými implantáty, které se používají či používaly v léčbě zlomenin. Některé budou prezentovány i na modelech skeletu s doprovodným komentářem o tom, jaké chirurgické prostředky používáme ke zhojení zlomenin.

Díky II. interní klinice – gastroenterologické zjistíte, že nejen láska prochází žaludkem – zájemci si budou moci vyzkoušet endoskopický trenažér, ultrazvukové vyšetření břicha, péči i výživovou sondu přímo do žaludku i další aktivity. Vstupy jsou naplánované každých 30 min a je třeba se na ně registrovat zde (18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30).

Komentované prohlídky výstavy Svět neuropatologie se budou konat v 19 h a ve 21 h. Sraz přímo v prostorách výstavy – foyer Dostavby Teoretických ústavů.

Ve Velké posluchárně poběží pásmo fotografií vztahující se k historii fakulty.

Celý večer bude také otevřeno Anatomické muzeum (vstup pouze návštěvníkům starším 15 let).

V neposlední řadě si budou moci malí, ale i velcí návštěvníci otestovat své znalosti anatomie a na tričko si namalovat své kosti, svaly či vnitřnosti. „Rentgenová“ kreativní dílna nabídne hravou formou nahlédnout do lidského těla. A svůj výtvor si můžete odnést domů.

Celý večer nám všem bude dělat společnost maskot lékařské fakulty – naše Bětka. „Odejít bez selfie s ní, by bylo jako neúčastnit se Noci vědců na půdě Teoretických ústavů,“ dodal proděkan pro vnější vztahy Dušan Klos.

Kompletní program Noci vědců 2024 na Lékařské fakultě UP naleznete na webových stránkách akce.

K dopravě na Lékařskou fakultu UP můžete zdarma využít speciální autobusovou linku, její jízdní řád najdete zde. Zastávka Lékařská fakulta se nachází jen několik desítek kroků od vstupu do Dostavby Teoretických ústavů LF UP.

Popularizační událost Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat široké veřejnosti, že věda není nudná, naopak že odborníci na vědeckých pracovištích dělají práci přínosnou všem. Olomouc se na mapu míst, kde se Noc vědců koná, přidala v roce 2011, od té doby patří k nejoblíbenějším akcím pro veřejnost, které Univerzita Palackého pořádá. Návštěvnost programu se pohybuje kolem 6000 lidí.